Povodom Dana Prijestonice juče je na Cetinju otvorena izložba „Žena… nosilac društvenog razvoja u socijalizmu“, u sali Ministarstva kulture i medija, koju je pripremio Državni arhiv, a u saradnji sa Prijestonicom i Ministarstvom.
Na otvaranju izložbe, gradonačelnik Prijestonice Cetinje Nikola Đurašković istakao je da prikazani dokumenti otkrivaju hronologiju ženskog organizovanja, od 1943. kao glasa nade za pravednije društvo, do devedesetih kada su žene samostalno nastavile svoju borbu.
Danilo Mrvaljević, direktor Državnog arhiva, u svom obraćanju naglasio je važnost obaveze da kao društvo prepoznamo one koje su najzaslužnije kroz istoriju za našu slobodu i sveukupni napredak:
„U moru inicijativa, kojima svjedočimo posljednjih decenija, sa različitim prijedlozima o podizanju spomenika, dodjeljivanja naziva trgovima i ulicama, čini mi se da smo svi, kao društvo i država, najmanje obratili pažnju na one koje su najzaslužnije. U tom smislu, želio bih sa ovog mjesta, u prisustvu Gradonačelnika Prijestonice i predatavnika Ministarstva kulture i medija i da kandidujem jednu inicijativu – predlog za podizanje spomenika Crnogorki – majci, sestri, šćeri, supruzi, spomenik Ženi na Cetinju. Ovo nije nikakva ekskluziva, niti prva takva ideja, bilo je sličnih inicijativa ranije, ali čini mi se veoma malo, jedna od njih je i inicijativa Udruženja boraca i antifašista Bara za izgradnju spomenika ženi, majci, sestri, partizanki u Virpazaru. Volio bih da prvi takav spomenik bude postavljen na Cetinju, kao istorijskom, kulturnom i duhovnom centru Crne Gore, ali i kao gradu u kojem je stolovala i naša kraljica Milena Petrović kojoj, takođe, po mom skromnom sudu, nije posvećena dužna pažnja kako bi trebalo i kako ona zaslužuje. Neka ova izložba, pored doprinosa obilježavanju 80 godina oslobođenja i proslavi Dana Prijestonice, bude i naš doprinos u tom pravcu.“
Autorka izložbe, Biljana Drašković, istakla je da dokumenti na 24 panoa oslikavaju borbu za obrazovanje, ekonomsku nezavisnost i društvenu ravnopravnost, kao i prepreke s kojima su se suočavale na putu ka boljem društvu. Zaključila je da se žene i danas bore za bolje društvo, u kom će se čuti njihovi glasovi.